این افراد در خطر تشکیل سنگ کلیه هستند

به گزارش پزشکی مدرن، متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: احتمال تشکیل سنگ کلیه در افراد چاق، سندروم متابولیک و دیابت بیشتر است.

این افراد در خطر تشکیل سنگ کلیه هستند

احمدرضا رسولی در رابطه با مهم ترین عامل در پیشگیری عود سنگ کلیه، اظهار کرد: مهم ترین عامل در پیشگیری عود سنگ کلیه در افرادی است که برای اولین بار دچار سنگ کلیه شده اند و به طور کلی احتمال تشکیل سنگ در افراد چاق، سندروم متابولیک و دیابت بیشتر است.

وی در رابطه با انواع سنگ کلیه، اضافه نمود: سنگ های کلسیم، سنگ های اگزالات، سنگ های اوریک اسید، سنگ های سیستینی، سنگ های استرو وایت، سنگ های ملامین و ایندیناویر از جمله انواع سنگ های کلیه است.

این پزشک با بیان اینکه سنگ های کلسیم در افراد با دفع بالای کلسیم (300 میلی گرم در روز در مردان و 250 میلی گرم در روز در زنان) مشاهده می گردد، توضیح داد: سنگ های اگزالات به علت هایپر اگزالات بیش از 40 میلی گرم در روز که در اثر نقص ژنتیکی، بیماری های التهابی روده، بای پس معده، کمبود B6 زیاده روی در دریافت ویتامین C و غیره اتفاق می افتد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی در رابطه با سنگ های اوریک اسید، گفت: در اثر متابولیسم پورین ها در بدن اسیداوریک فراوری می گردد و احتمال تشکیل این سنگ با کاهش PH ادرار به کمتر از 5.5 افزایش پیدا می نماید، لازم به ذکر است اوریک اسید تنها سنگی است که درمان قطعی آن به وسیله ایجاد تغییر در رژیم غذایی و قلیایی کردن ادرار اتفاق می افتد.

رسولی در رابطه با سنگ های سیستینی، اظهار کرد: این نوع سنگ ها به وسیله دفع بیش از حد سیستئین (بیش از 250 میلی گرم در روز) تشکیل می گردد و در سنگ های سیستینی PH ادرار همواره باید در محدوده قلیایی (بالاتر از 7) حفظ گردد و در این نوع سنگ تا حد امکان از مصرف غذاهای غنی از متیونین خودداری گردد.

وی در رابطه با سنگ های ملامین و ایندیناویر، اضافه نمود: این نوع سنگ ها به علت مصرف غذاهای حاوی ملامین مانند انواع شیرخشک های الوده به این ماده در توبول کلیوی دیستال رسوب نموده و باعث تشکیل سنگ های شنی در کلیه می گردد. لازم به ذکر است درمان عفونت ویروسی نقص ایمنی با مهارکنندهای پروتئاز منجر به تشکیل نوع دیگری از سنگ های کلیوی ناشناخته ایندیناویر می گردد.

این مسئول در رابطه با سنگ های استرو وایت، اعلام کرد: سنگ های استرو وایت به سنگ های عفونی معروف هستند و به علت وجود باکتری های خاص حاوی اوره آز به وجود می آیند و شیوع این سنگ ها در زنان دو برابر مردان است.

منبع: همگردی
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 902

به "این افراد در خطر تشکیل سنگ کلیه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این افراد در خطر تشکیل سنگ کلیه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید