اگر مدارکمان در سفر گم شد چه کنیم؟

به گزارش پزشکی مدرن، اقداماتی که هنگام گم شدن مدارک در سفر باید انجام داد

گم شدن مدارک همیشه یکی از اتقافات ناگواری است که در سفر ممکن است رخ دهد. افرادی که مدارک خود را در سفر گم می نمایند باید چه کار نمایند؟ این سوالی است که برای هر مسافر و گردشگری در سفر پیش می آید. این گونه مرسوم است که اگر فردی مدارکی را پیدا کرد باید به صندوق های پستی تحویل دهد، اما فردی که مدارکش گم شده از کجا باید متوجه گردد که مدارکش در اداره پست است؟ یا به طور کلی برای پیدا کردن مدارک فرد باید چه کاری انجام دهد. خبرنگاران چند راه چاره برای گم شدن مدارک در سفر ارائه نموده است.

اگر مدارکمان در سفر گم شد چه کنیم؟

همانطور که گفتیم یکی از مرسوم ترین راه ها این است که اگر کسی مدارکی را پیدا کرد آن را به اداره پست تحویل دهد. حال سوال اینجاست که فرد چطور متوجه گردد که مدارکش در اداره پست قرار گرفته است؟ شرکت پست سرویسی را به نام (پست یافته) ارائه نموده است. این سرویس امکان جست و جوی مدارک گم شده را به افراد به وسیله یک پایگاه اینترنتی می دهد. به این ترتیب فرد با ورود به سایت شرکت پست و مراجعه به قسمت پست یافته نام، نام خانوادگی و نام پدر را باید وارد سایت نمایند و از وجود مدارکشان در اداره پست آگاهی یابند. اما راهکار سنتی هم وجود دارد اگر دسترسی به کامپیوتر و اینترنت نداشتید می توانید به نزدیک ترین اداره پست در شهری که هستید اعلام مفقودی مدارک خود را بنمایید و از آن طریق پیگیری کنید. اما ممکن است که ما در کشور دیگری باشیم و گذرنامه یا دیگر مدارکمان را گم کنیم، در آن مواقع باید چه کاری انجام دهیم؟

گم شدن پاسپورت

یکی از اتفاقات ناگواری که در سفر ممکن است پیش بیاید، گم شدن پاسپورت می باشد. اما آنچنان هم نباید باعث گردد که سفرتان را خراب کنید، چرا که با مراجعه به مراکز ذی ربط می توانید یک پاسپورت موقت جهت راه افتادن کارتان دریافت کنید.

برای دریافت پاسپورت نو باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. به اداره پلیس مراجعه نمایید و گزارشی مبنی بر گم شدن مدارکتان پر کنید.
 2. به وب سایت وزارت امور خارجه مراجعه کنید و فرم های مربوط به دریافت پاسپورت آن کشور را پرینت بگیرید.
 3. فرمهای پر شده را، صبح اول وقت به سفارت کشوری که اقامت دارید ببرید.
 4. کمی ممکن است که در صف سفارت آن کشور معطل شوید.
 5. گزارش پلیس، فرمها و برنامه سفرتان را به سفارت تحویل دهید.
 6. بنا بر هر کشوری که اقامت دارید، هزینه مربوط به آنجا را باید بپردازید.
 7. تقریبا تمام کارهایی که باید انجام می دادید تمام شده است.به هتل بروید و کمی استراحت کنید، بعد از ظهر دوباره به سفارت مراجعه کنید. گذرنامه موقت شما آماده است.

پیشنهاد می کنیم که حتما یک سری کپی و یک فایل اسکن شده از مدارکتان داشته باشید. مراحل دریافت مجدد پاسپورت در تمام کشورها ساده نیست پس حتما توجه کافی را نسبت به مدارکتان داشته باشید.

مدارکی که برای دریافت مجدد گذرنامه احتیاج است:

 • کپی از برنامه هایی که در سفر می خواستید داشته باشید
 • یک عکس برای گذرنامه
 • یک کپی از گذرنامه گم شده
 • گواهی نامه رانندگی یا پاسپورت منقضی شده به منظور احراز هویت

(اگر از گواهی نامه رانندگی تان برای احراز هویت تان استفاده می کنید، می بایست شناسنامه خود را نیز جهت نشان دادن تابعیت تان همراه داشته باشید.)

گم شدن مدارک یا دزدیده شدن آن جزء شرایط های اضطراری سفر نیست، از این روی می توانید چند روزی این فرآیند را در صورت لزوم عقب بیندازید.

بی پولی

بدترین چیزی که ممکن در سفر غیر از گم شدن مدارک پیش آید این است که همراه با مدارکتان پول هایتان هم گم یا دزدیده شده باشد. اگر این رخ داد می توانید به سفارت کشور محل اقامتتان بروید و فهرستی از شماره تلفن های دوستان و آشناهایتان را بدهید و درخواست یاری کنید. اما ممکن است که کسی نتواند به شما یاری کند با ارائه درخواستی می توانید از دولت آن کشور وامی تهیه کنید و به کشورتان بازگردید. اما این به معنای این نیست که این پول لطف آن کشور به شما بوده، اگر این وام را پرداخت نکنید باید قید پاسپورت نو و سفرهای بین المللی را بزنید. زیرا نام شما در فهرست سیاه مسافران می رود.

قبل از سفر این چند نکته را در خاطر داشته باشید:

 • خودتان را بیمه سفر کنید. این بیمه تمام هزینه هایی را که بابت گم شدن یا دزدیده شدن مدارک در سفر متحمل می شوید، جبران خواهد نمود.
 • همیشه نشانی، شماره تلفن و ای میل نزدیک ترین سفارت یا کنسول گری را یادداشت کنید و ورود خود را با آن ها هماهنگ کنید. کارت شناسایی دیگری، مثلا گواهی نامه رانندگی، همراه با چند عکس با سایز عکس گذرنامه با خود ببرید.
 • آگاهی کامل نسبت به تمام اطلاعات شخصی خودتان داشته باشید. همیشه از مهمترین مدارک خود مثل گذرنامه، گواهی نامه رانندگی، شناسنامه، کارت تامین اجتماعی و گذرنامه منقضی شده در صورت وجود کپی همراه خود داشته باشید.
 • اگر مایل به کپی گرفتن نیستید، می توانید یک فایل از مدارک خود به صورت اسکن شده به PDF تبدیل نمایید و در ایمیل را فضای ابری خود ذخیره کنید.

توصیه های لازم در حین سفر:

 • حتما یک کیف جداگانه برای مدارکتان داشته باشید. و در گوشه ای از آن نام، شماره تلفن و ادرس خود را قرار دهید.
 • از تحویل کیف مدارکتان را همراه با دیگر وسایل هنگام بارگیری هواپیما خودداری نمایید.
 • قفل کردن چمدانها یک اقدام مهم در جهت جلوگیری از سرقت و یا به اشتباه باز شدن چمدان ها امری لازم است.
 • هنگام رفتن به گمرک جزو اولین یا آخرین نفرات صف نباشید.

یک نکته مهم دیگر این است که گاهی افراد گمان می نمایند، این قبیل کارها قبل از سفر بی معنی و دلیلش وسواس بیش از حد است. اما باید این را بدانید که حادثه خبر نمی کند و داشتن آرامش در سفر بیش از هر چیز دیگری می ارزد پس با همراه داشتن این موارد خیال خود را از تمام جهات آسوده سازید.

منبع: الی گشت
انتشار: 19 تیر 1401 بروزرسانی: 19 تیر 1401 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1133

به "اگر مدارکمان در سفر گم شد چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر مدارکمان در سفر گم شد چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید