احتمال وجود حیات در سیاره زهره

به گزارش پزشکی مدرن، این کره از نظر ساختار مشابه کره زمین، اما کمی کوچک تر از آن است. این سیاره جوی به شدت غلیظ و سمی دارد که گرما را به دام می اندازد و به همین خاطر دمای این سیاره به 471 درجه سانتی گراد می رسد، به حدی داغ که می تواند سرب را ذوب کند.

احتمال وجود حیات در سیاره زهره

اخترشناسان در ابر های اسیدی زهره (ونوس) گازی به نام فسفین را کشف نموده اند که نشان می دهد این سیاره غیرقابل سکونت می تواند از حیاتی فرازمینی برخوردار باشد. تیم علمی بین المللی ابتدا وجود فسفین را با استفاده از تلسکوپ جیمز مکسول در هاوایی مشاهده کردند و سپس پیروز شدند حضور آن را با استفاده از تلسکوپ رادیویی آتاکاما در شیلی تایید نمایند.

جین گریوز، اخترشناس در دانشگاه کاردیف ولز می گوید: من بسیار شگفت زده شدم و در حقیقت میخکوب.

کلارا سوزا، اخترفیزیک دان در موسسه فناوری ماساچوست (ام آی تی) گفت: با آن چه در حال حاضر از زهره می دانیم، معقول ترین شرح برای حضور فسفین هر چقدر هم اغراق آمیز باشد زندگی است.

هرچند محققان هنوز شکلی واقعی از زندگی را در این کره رصد ننموده اند، با این حال می گویند فسفین بر روی زمین توسط باکتری های غیرنیازمند به اکسیژن فراوری می گردد. او ادامه داد: باید تاکید کنم که زندگی به عنوان شرحی برای کشف ما باید همواره دلیل آخر باشد. این مهم است، زیرا اگر همانطور که پی بردیم فسفین وجود داشته باشد و اگر حیات باشد به این معنی است که ما تنها نیستیم.

فسفین یک اتم فسفر با سه اتم هیدروژن متصل است که برای انسان ماده ای بسیار سمی به شمار می رود. فسفین تنها 20 واحد در هر میلیارد واحد اتمسفر زهره دیده شده است که هرچند غلظت کمی است، با این حال دانشمندان نتوانسته اند منبع غیربیولوژیکی همچون شهاب سنگ یا رعد و برق برای آن بیابند.

ونوس، با نام فارسی آن زهره یا ناهید، نزدیک ترین همسایه زمین است. این کره از نظر ساختار مشابه کره زمین، اما کمی کوچک تر از آن است. این سیاره جوی به شدت غلیظ و سمی دارد که گرما را به دام می اندازد و به همین خاطر دمای این سیاره به 471 درجه سانتی گراد می رسد، به حدی داغ که می تواند سرب را ذوب کند.

محققان حدس می زنند که میکروب ها در ابر های بلند زهره که حدود 30 درجه دما دارند وجود داشته باشند. این ابر ها حدود 90 درصد اسید سولفوریک هستند و میکروب های زمینی نمی توانند در این محیط زنده بمانند. دانشمندان می گویند ممکن است میکروب های زهره از مکانیزم ناشناخته ای برای مقاومت در برابر محیط اسیدی استفاده نمایند.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 261

به "احتمال وجود حیات در سیاره زهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال وجود حیات در سیاره زهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید