2 میلیون دام مازاد بر نیاز داریم ، هشدار نسبت به تلفات بالا

به گزارش پزشکی مدرن، به گزارش خبرنگاران، منصور پوریان ادامه داد: طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی مراتع کشور تنها ظرفیت 60 میلیون راس دام را دارد در حالی که طبق گزارش مرکز آمار در سرانجام زمستان سال گذشته جمعیت دام سبک کشور به 65 میلیون راس رسیده بود.

2 میلیون دام مازاد بر نیاز داریم ، هشدار نسبت به تلفات بالا

رئیس شورای تامین دام کشور با تاکید بر اینکه علاوه بر فشار بر مراتع نگرانی مهم دیگری نیز با افزایش جمعیت دامی وجود دارد، اظهار کرد: ما با کمبود تجهیزات بهداشتی و دامپزشکی برای جمعیت دامی روبرو هستیم که هر روز بر تعداد آن ها افزوده می شود.

به گفته پوریان کمبود مراتع و تجهیزات بهداشتی و دامپزشکی می تواند منجر به اتفاقاتی جبران ناپذیری شود.

به اعتقاد وی فشار بر منابع طبیعی و تخریب آن و همچنین شیوع موج بزرگی از بیمارهای دامی که به توجه به تراکم جمعیت می تواند تلفات بالایی را به بار بیارود، اتفاقاتی هستند که جبران آن ها بسیار سخت خواهد بود.

رئیس شورای تامین دام کشور یادآور شد: شیوع بیماری دامی می تواند سلامتی جمعیت انسانی را نیز تهدید کند چراکه تعداد زیادی از بیماری ها مشترک بین انسان و دام هستند.

پوریان شرایط را برای جمعیت دام سنگین کشور بسیار بد توصیف کرد.

وی گفت: تعداد دام های سنگین مازاد کشور از 300 هزار راس فراتر رفته و اوزان برخی از آن به حدود یکبیماری تن می رسد که مشتری برای آن ها وجود ندارد.

پوریان نیاز به تعلیف دام ها سنگین با نهاده های دامی که این روزها با کمبود و گرانی آن روبرو هستیم را موضوعی بیان کرد که فشار مالی زیادی بر دامداران و کشور می آورد.

رئیس شورای تامین دام کشور از مسئولان خواست برای جلوگیری از اتفاقات جبران ناپذیر هر طور شده دام مازاد را از کشور خارج کنند.

پوریان اقدام دولت برای خرید تضمینی محدود گوشت قرمز را بی ثمر دانست و اظهار کرد: همین امروز زمان تصمیم جدی درباره خروج جمعیت مازاد دام از کشور است چرا که تا یکماه آینده با فشردگی بیشتر جمعیت دامی احتمالا دیگر دیر خواهد بود.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 40

به "2 میلیون دام مازاد بر نیاز داریم ، هشدار نسبت به تلفات بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 میلیون دام مازاد بر نیاز داریم ، هشدار نسبت به تلفات بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید