یادداشت آرش شیخ زاده مدیر دیجیتال مارکتینگ مجموعه فوتبالی در مورد گزارش سال کافه بازار

به گزارش پزشکی مدرن، 41 میلیون نصب فعال از کافه بازار، 1.85 میلیارد بار آپدیت و دانلود، 3.7 میلیون خریدار، 24 میلیون تراکنش پیروز، 189 میلیارد درآمد توسعه دهنده - 83 درصد افزایش، در سال 97 حدود 107 میلیارد درآمد توسعه دهنده، در سال 97 1.60 میلیارد نصب و آپدیت، جامعه آماری کافه بازار از سال 89 - 98، 43 میلیون کاربر ثبت نامی، 67 هزار توسعه دهنده - 29 هزار فعال - 32 در صد رشد نسبت به ؟، 12 میلیون خریدار، 90 میلیون تراکنش 477 میلیارد ، تعداد کل برنامه در سال 98 - 127 هزار - 22 درصد کاهش نسبت به ؟

یادداشت آرش شیخ زاده مدیر دیجیتال مارکتینگ مجموعه فوتبالی در مورد گزارش سال کافه بازار

نمودار بازار در 5 سال اخیر نشان می دهد که رشد 11 درصدی کافه بازار به سه درصد رسیده است. موراد زیر 22 درصد افت برنامه فعال و عملکرد توسعه دهندگان را توجیه می نماید. شرایط اقتصادی و عدم ایجاد بستر مناسب برای توسعه دهندگان جدید توام با شکست برنامه های عظیم و عدم توانایی رقابت با برنامه های عظیم برای جلب مشتری توام با توسعه بیشتر برای رقابت ایجاد سرچ ادز کافه بازار و عظیم تر شدن قطبیت اقتصادی برنامه ها شرایط غیر قابل پیش بینی مثل قطعی اینترنت یا کرونا و عدم آمادگی برنامه ها برای مدیریت شرایط پیش و پس از اتفاق، افت 8٪ نصب فعال بازار و کاهش بازار جدید نسبت به سال های گذشته، تفییر میزان خرید در سال 98 نسبت به 97 سنجیده شده که با توجه به فیلترینگ تلگرام و افت ناگهانی بازار، قابل چشم پوشی بوده و چنانچه با سال 96 مقایسه گردد رشد کمی حدود 2.5 درصد داشته است و رشد تراکنش ها نیز با تاثیر قابل توجه دو عامل قطعی اینترنت و کرونا قابل توجیه است و احتمالا حباب فروش قابل توجهی ایجاد نموده است. افزایش میانگین تراکنش ها نیز با توجه به افزایش شدید قیمت دلار و گران شدن محصولات درون برنامه ای برای جبران هزینه های جاری توسعه دهنده نیز شامل حباب است.

1- بر اساس گزارش سال 98 کافه بازار، تعداد برنامه های فروشنده در سال 98 کاهش یافته در حالی که تعداد خریداران و همینطور تکرار خرید آنها افزایش یافته است. با توجه به این دو فرایند معکوس در سمت عرضه (رقابت) و تقاضا (خریدار)، استراتژی درست برای موفقیت در مارکتینگ چیست؟ این فرایند چه تاثیراتی در برنامه ریزی، بودجه بندی، اقدامات و در نهایت کارایی کمپین های مارکتینگ می گذارد؟

با توجه به توضیحات فوق، برنامه های باقی مانده در عرصه رقابت از سه دسته خارج نیستند: برنامه هایی که پشتوانه اقتصادی قوی دارند، برنامه هایی که در شرایط محیطی (مثل قطعی اینترنت) زیرساخت قابل قبولی داشته اند و در قطب مثبت اتفاق قرار گرفته اند و برنامه هایی که هزینه خروجی اپ نسبت به ورودی قابل چشم پوشی است. استراتژی صحیح برای مارکتینگ، پیدا کردن شکاف های اقتصادی ایجاد شده و تمرکز روی بازار رها شده جلب مشتری های غیرفعال، معین بودجه برای مارکتینگ با پیش بینی اولیه زمان بازگشت و آغاز سود با توجه به دسته بندی بالاست.

2- در بخشی از این گزارش، درصد خریداران مشترک بین رقبای هر دسته از برنامه ها و بازی ها منتشر شده است. بر این اساس، بخش قابل توجهی از خریداران محصولات دیجیتال در حوزه های مختلف، تمام خریدهای خود را تنها از یکی از رقبای آن بازار انجام می دهد. اطلاع از این شاخص رفتاری چه بینشی به تیم های مارکتینگ می دهد؟ و چه فرصت یا تهدیدی در این موضوع می بینید؟

با توجه به توضیحات فوق، استفاده از سایر بازارها برای جلب مشتری است. عموما در بازارهای قطبی، رقابت عادلانه نخواهد بود و ارزش سرمایه گذاری مگر در شرایط خاص را ندارد.

3- در این گزارش فرایند دانلود و خرید از برنامه های بازار در طول ماه های سال 98 نمایش داده شده است. علاوه بر فرایندهای فصلی، بعضی رویدادهای اجتماعی مانند قطعی اینترنت و یا کرونا تاثیرات مشهودی روی رفتار کاربران گذاشته اند. بهترین رویکرد در مقابله با چنین رویدادهای خارج از کنترل یک کسب وکار در زمینه مارکتینگ چیست؟ تیم های مارکتینگ چه ویژگی ها و مهارت هایی را برای مدیریت چنین شرایطی باید کسب نمایند؟

بهترین رویکرد مارکتینگ، ایجاد شرایط بومی در طرح کلی برنامه یا طرح پشتیبان است. در نهایت هیچ کشوری راه داخلی را، مگر در شرایط خاص که مساوات برای همه خواهد بود، نمی بندد. عدم پس زدن کاربر حتی در شرایط عدم کشش پلتفرم، مگر در شرایط بحرانی کاربران به خاطر حجم مصرفی اینترنت معمولا فرصت دومی خواهند داد.

4- در این گزارش، اندازه بازار در دسته های مختلف با شاخص های مختلفی مانند تعداد نصب فعال، تعداد تراکنش، دانلود و… گفته شده است. چگونه می توان از این اطلاعات برای بهینه سازی کمپین های تبلیغاتی و افزایش ROI آنها استفاده کرد؟

مقایسه آمارها عموما در شرایط برابر قابل اتکا است لذا مفیدترین عناصر شناخت حباب و ایجاد شرایط مناسب و آماده سازی بستر، پیش از ترکیدن است.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 66

به "یادداشت آرش شیخ زاده مدیر دیجیتال مارکتینگ مجموعه فوتبالی در مورد گزارش سال کافه بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت آرش شیخ زاده مدیر دیجیتال مارکتینگ مجموعه فوتبالی در مورد گزارش سال کافه بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید