چرا کالاهای ایرانی دیگر در عراق مشتری ندارد؟

به گزارش پزشکی مدرن، به گزارش خبرنگاران، بر اساس آمارهایی که از شرایط تجاری کشور در دو ماه نخست سال 1400 منتشر شده، با توجه به کاهش نسبی محدودیت های کرونا نسبت به مدت مشابه سال قبل، آمارها چه در حوزه صادرات و واردات و چه در حوزه تجارت مشترک با شرکای اصلی افزایش جدی را نشان می دهد.

چرا کالاهای ایرانی دیگر در عراق مشتری ندارد؟

در حالی که میزان صادرات ایران به کشورهایی مانند چین و امارات متحده عربی افزایشی قابل توجه را نشان می دهد اما صادرات به عراق به عنوان دومین مقصد عمده صادراتی محصولات ایرانی 13 درصد کاهش یافته و چرایی این موضوع سوالات فراوانی به وجود آورده است.

علی شریعتی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و صادرکننده فعال در بازار عراق درباره چرایی کاهش صادرات ایران در دو ماهه ابتدایی امسال به عراق گفت: در دو ماهه ابتدایی امسال ما در عراق با دو موضوع مهم روبرو بودیم. از سویی فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در عراق اهمیت فراوانی دارد و به جز در موارد ضرور، عملا اقتصاد ایران در ماه مبارک در بسیاری از بخش ها با حداقل ظرفیت کار می کند و همین موضوع تقاضا برای کالا و محصولات جدید را کاهش می دهد.

شریعتی ادامه داد: در کنار آن هرچند بحث مسدود بودن مرزهای مشترک که در سال گذشته با آن رو به رو بودیم امسال کاهش یافته اما در عراق همچنان محدودیت هایی برای مدیریت کرونا اجرایی می شود که این موضوع نیز بر کاهش تقاضا برای کالاهای صادراتی نقش دارد.

به گفته عضو اتاق بازرگانی ایران، با کمتر شدن محدودیت های کرونایی و عبور از ماه رمضان، کاهش آمار صادراتی ایران جبران خواهد شد و در این زمینه نگرانی وجود ندارد.

شریعتی گفت: ما از سویی تجربه دوره برجام را داریم و از سوی دیگر با محدودیت های سال های اخیر روبرو شده ایم. از این رو به نظر می رسد تا زمانی که تغییر در مرحله عمل و به شکل قطعی رخ ندهد همین روال ادامه خواهد داشت؛ هرچند فضای روانی مثبت شده و نسبت به قبل امید به بهبود شرایط افزایش یافته است.

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرامی خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 737

به "چرا کالاهای ایرانی دیگر در عراق مشتری ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کالاهای ایرانی دیگر در عراق مشتری ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید