پرداخت 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن

به گزارش پزشکی مدرن، محمود شایان، مدیر عامل بانک مسکن، گفت: از ابتدای امسال تا انتها مهر ماه، رقمی معادل 20 هزار و 136 میلیارد تومان انواع تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و قرض الحسنه توسط شعب بانک در سراسر کشور به متقاضیان پرداخت شده است.

پرداخت 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن

وی اضافه کرد:این میزان تسهیلات به لحاظ ارزش، رشد 46 درصدی از خود نشان می دهد که با توجه به اوضاع رکود نسبی در بازار مسکن، بیان نماینده قدرت نفوذ تسهیلات بانک مسکن در طیف حاضر در این بازار است.

شایان گفت:در ماه های گذشته از امسال، یک میلیون و 135 هزار و 235 فقره انواع تسهیلات توسط بانک مسکن به سازنده ها و تولیدنمایندگان مسکن و همچنین خریداران واحدهای مسکونی و خانوارهایی که قصد تعمیر محل مسکونی خود را داشتند پرداخت شد.

او اضافه کرد: بانک مسکن در این مدت، با توجه به تعهداتی که برای خود منظور نموده و به دنبال سیاست ها و برنامه های مصوب دولت و بانک مرکزی، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به واجدین شرایط نیز اقدام نموده است.

شایان ادامه داد: طی 7 ماهه اول امسال 66 هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به ارزش کل بیش از 6 هزار و 600 میلیارد تومان توسط این بانک به خریداران خانه در مناطق مختلف کشور پرداخت شده است.

او اضافه کرد: با توجه به آمار معاملات مسکن در کشور طی ماه های اخیر برآورد می شود حداقل 30 درصد از کسانی که در ماه های گذشته از امسال در شهرهای کشور صاحب مسکن شدند و اقدام به خرید واحد مسکونی کردند، از تسهیلات خرید بانک مسکن استفاده نموده اند.

به گفته شایان،بانک مسکن دو دسته تسهیلات برای خرید مسکن پرداخت می نماید که شامل تسهیلات اوراق و تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم می شود. اما در این مدت تعداد تسهیلات جعاله مسکن پرداختی، بیشتر از تسهیلات خرید بوده است. به نحوی که در 7 ماهه اول امسال 84 هزار و 366 فقره تسهیلات جعاله (تسهیلات مخصوص تعمیر منزل) توسط بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شده است که ارزش ریالی کل این تسهیلات نزدیک به 2 هزار و 800 میلیارد تومان بوده است.

شایان گفت: علت آنکه تعداد تسهیلات جعاله بیشتر از تسهیلات خرید است به شرایط بازار مسکن و رشد شدید قیمت در تهران، شهرهای عظیم و حتی شهرهای متوسط و کوچک برمی شود. در ماه های اخیر رشد قیمت مسکن باعث کاهش قدرت خرید افراد و افت معاملات مسکن شد. در نتیجه افرادی که قصد خرید و تبدیل به احسن کردن آپارتمان داشتند تصمیم گرفتند منزل مسکونی خود را بازسازی نمایند. این تغییر تصمیم خود عاملی برای افزایش تقاضا برای تسهیلات جعاله نسبت به تسهیلات خرید مسکن است. همچنین یک عامل دیگر، امکان استفاده از تسهیلات جعاله در کنار تسهیلات خرید مسکن است.

او اظهار کرد: طی 7 ماهه اول سال 99 برای ساخت 12 هزار و 181 واحد مسکونی در کشور، از تسهیلات ساخت این بانک استفاده شده است و بانک مسکن بیشترین سهم را در تامین اقتصادی بخش مسکن و ساختمان دارد به نحویکه ارزش ریالی تسهیلاتی که در این مدت برای ساخت مسکن پرداخت شده به میزان 3 هزار و 351 میلیارد تومان برآورد شده است.

شایان گفت: در اولین ماه پاییز تعداد 43 هزار و 448 فقره انواع تسهیلات توسط بانک مسکن پرداخت شد که ارزش کل این تسهیلات 2 هزار و 769 میلیارد و 318 هزار تومان است. با اینکه در نیمه دوم سال معمولاً حجم فعالیت های ساختمانی و معاملات کاهش پیدا می نماید اما تسهیلات پرداخت شده در این ماه نسبت به ماه مشابه در سال گذشته 24 درصد رشد پیدا نموده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 373

به "پرداخت 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید