واکسن رازی کووپارس طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی فراوری شد

به گزارش پزشکی مدرن، واکسن رازی کوو پارس(اولین واکسن تزریقی-استنشاقی پروتئین نو ترکیب کووید-19) توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی وباحمایت1500میلیارد ریالی بانک کشاورزی تولیدشد.

واکسن رازی کووپارس طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی فراوری شد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از ایرنا ، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی روز یکشنبه 19 بهمن در آئین رونمایی از واکسن رازی کووپارس موسسه رازی بیان کرد: موسسه رازی یکی از مناسب ترین پلتفرم ها یعنی پلتفرم نوترکیب را انتخاب کرد که جزو بهترین انواع پلتفرم فراوری واکسن محسوب می گردد و هیچ ویروسی را وارد بدن نمی کند و بسیاری از کمپانی های جهان این روش را انتخاب نموده اند.

وی اضافه کرد: ساخت این واکسن توسط تیم ویژه ای از پزشکان، داروسازان دامپزشکان و شیمی دانان کشور در موسسه رازی اجرا شده که دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت WHO و سازمان غذا و دارو FDA یه صورت کامل در آن رعایت شده است.

خاوازی ادامه داد: موسسه رازی از اسفند سال 1398 کار ساخت واکسن را شروع و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای فراوری واکسن استفاده شد. در فاصله اسفند 98 تا انتها فروردین 99، کار طراحی را تمام کرد، در اردیبهشت دوزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه 99، این واکسن بر روی 500 حیوان آزمایش شد.

وی توضیح داد: این واکسن تحت رهبری وزارت بهداشت و با کار کارشناسی دقیق سازمان غذا و دارو اجرا شده که از تمام تلاشگران این عرصه تشکر می کنم و امیدواریم آزمون های بالینی 1 و 2 انسانی را هم با موفقیت پشت سر بگذاریم.

وزیر جهاد کشاورزی توضیح داد: از آنجا که این واکسن تحت مدیریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری سازمان غذا و دارو ساخته شده است، مردم به راحتی می توانند به آن اطمینان نمایند.

شایان ذکر است بانک کشاورزی با توجه به شیوع بیماری کووید19 در سطح کشور و احتیاج اقتصادی فراوری واکسن در این زمینه، بر اساس بند الف تبصره 9 قانون بودجه سال 1399 کل کشور، مبلغ 1500 میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش را به نفع موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی (استان البرز) از محل منابع داخلی بانک پرداخت نموده است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 575

به "واکسن رازی کووپارس طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن رازی کووپارس طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید