قطع مکرر و بدون هماهنگی برق واحدهای صنعتی خبرنگاران

به گزارش پزشکی مدرن، عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی شمس آباد با اشاره به اینکه هر زمانی که با مشکل کمبود برق روبرو می شویم سراغ قطعی برق واحد صنعتی می رویم گفت: بیشتر این قطعی ها هم بدون هماهنگی اتفاق می افتد و بعد از اینکه انتقاد می گردد هماهنگی می گردد.

قطع مکرر و بدون هماهنگی برق واحدهای صنعتی خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، فتحعلی محمدزاده با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما گفت: در شهرک های صنعتی کشور بیش از 90 هزار قرارداد حقوق انتفاع بستیم که 47 هزار واحد آن به بهره برداری رسید که از این تعداد حدود 19 درصد واحد ها هم به دلایل مختلف تعطیل هستند.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اضافه نمود: با فعالیت های سال جاری در داخل شهرک های صنعتی تا اواخر بهمن، 1437 واحد به چرخه فراوری برگشته اند و مابقی هم در دستور کار است که در سال آینده باز گردند.

داود نوده فراهانی عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی شمس آباد نیز در این برنامه گفت: در شهرک صنعتی شمس آباد حدود 24 درصد واحد های نیمه فعال یا غیر فعال داریم و واحد های فعال هم با تمام ظرفیت کار نمی نمایند.

وی اضافه نمود: در شهرک صنعتی شمس آباد حدود 40 هزار نیروی انسانی داریم که از این تعداد قابلیت افزایش تا یکصد هزار نفر را داشت، ولی به دلیل مسائل این اتفاق نیفتاد.

نوده فراهانی ادامه داد: موضوع اصلی صرفاً قطعی برق در شهرک های صنعتی نیست نگرش ما به واحد های صنعتی کوچک و متوسط غیر واقع بینانه است.

وی گفت: در شهرک صنعتی شمس آباد میزان برق که فروش رفته است با برق نصب شده تفاوت یک به سه دارد یعنی 190 مگاوات برق نصب شده است، ولی 350 مگاوات را با اینکه پول آن را از صاحب صنعت گرفته ایم، ولی هنوز برق آن وصل نشده است.

عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی شمس آباد با اشاره به اینکه هر زمانی که با مشکل کمبود برق روبرو می شویم سراغ قطعی برق واحد صنعتی می رویم گفت: بیشتر این قطعی ها هم بدون هماهنگی اتفاق می افتد و بعد از اینکه انتقاد می گردد هماهنگی می گردد.

سجاد هاشمی عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی عباس آباد هم درباره وضع شهرک صنعتی عباس آباد گفت: شهرک صنعتی عباس آباد با 1020 هکتار وسعت نزدیک به 35 هزار نیروی کار دارد که امروز به عنوان فعال ترین شهرک صنعتی کشور است.

وی اضافه نمود: در سال جهش فراوری از ابتدای سال نسبت به سال گذشته در این شهرک از نظر کسب و کار شاهد رونق بودیم و باید بپذیریم شهرک های صنعتی از افتخارات نظام هستند

هاشمی عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی عباس آباد گفت: طبق قانون اگر زمانی کشور دچار کمبود انرژی شد صنعت کشور در نقطه آخر قرار می گیرد، اما ما در تابستان و زمستان سال جاری نسبت به قطع برق متضرر شدیم.

وی ادامه داد: ما متوجه کمبود انرژی نشدیم و گفته شد که مصرف بیشتر شده است که این را قبول نداریم، چون مدارس، دانشگاه ها، مراکز تفریحی و رفاهی تعطیل هستند، ولی با این حال صنعت کشور به خصوص شهرک های صنعتی در سال جهش فراوری، برق آن ها دو ساعت تا چهار ساعت و بدون برنامه قطع شد که این ضرر هنگفتی به شهرک های صنعتی تحمیل کرد.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: بدون استعلام، شهرک سازی و توسعه شهرک های صنعتی انجام نمی گردد و حتما از دستگاه های خدمات رسان استعلام می گیریم.

محمدزاده اضافه نمود: سیاست سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت های تابع بر اساس قوانین، تامین زیر ساخت ها در داخل شهرک های صنعتی است و شبکه های معابر، شبکه های توزیع برق، روشنایی، توزیع آب و جمع آوری فاضلاب جزو برنامه های ماست، ولی بیرون از شهرک های صنعتی به استناد ماده 81 قانون تنظیم بخشی از مقررات اقتصادی دولت و 54 احکام دائمی بر عهده دستگاه های خدمات رسان است.

وی گفت: در این باره در جلسه ای با مدیرعامل شرکت توانیر و براساس دستور وزیر نیرو مقرر شد در قالب تفاهم نامه ای مشترک بین سازمان صنایع کوچک و شرکت توانیر و سازمان برنامه و بودجه مشارکت در تامین برق شهرک های صنعتی داشته باشیم به نحوی که برق 64 شهرک صنعتی در کشور در قالب احداث 55 پست برق و 110 کیلومتر خط انتقال به میزان 2 هزار و 100 مگاوات تا سال 1401 انجام گردد.

محمدزاده با اشاره به اینکه مسائل و مسائل شهرک های صنعتی را پیگیری نموده ایم ادامه داد: مقرر شد قطعی برق با هماهنگی انجام گردد تا خسارت ها به حداقل برسد.

وی با بیان اینکه شهرک سازی یک فرایند تدریجی است گفت: متناسب با استقرار واحد های صنعتی، خدمات تامین می گردد و شهرک صنعتی شمس آباد در چند مرحله توسعه پیدا نموده است.

محمدزاده اضافه نمود: ایجاد زیر ساخت در داخل شهرک های صنعتی با تامین انرژی متفاوت است و به استناد قانون، دستگاه های خدمات رسان مثل وزارت نیرو، وزارت نفت و ارتباطات باید امکانات خود را تا ورودی شهرک بیاورند.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ادامه داد: برای ایجاد و توسعه شهرک های صنعتی جدید، در مرحله مطالعه همه استعلامات گرفته می گردد و به محض تایید، اقدامات اجرایی انجام می گردد.

وی توضیح داد: بر اساس ضوابطی که در داخل شهرک های صنعتی داریم به ازای هر هکتار زمین که آماده می کنیم 250 کیلو وات برق، 200 متر مکعب گاز، چند خط تلفن، 3 تا 5 دهم لیتر آب را تامین می کنیم که مجموع این ها عددی که می گردد به عنوان حقوق انتفاع از صنعتگر دریافت می کنیم و مازاد بر این اگر صنعتگر درخواست کند در قالب خدمات مازاد، به شرط تامین وزارت نیرو در اختیار آن ها قرار می دهیم.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: اگر قانون درست اجرا گردد و دستگاه های خدمات رسان به وظایف خود عمل نمایند صنعتگر و واحد های صنعتی از اجرای قانون بهره مند می شوند.

وی اضافه نمود: قطعی برق در شهرک های صنعتی بیش از یک ماه بود و با تفاهمی که شرکت شهرک های صنعتی استان تهران با برق منطقه ای انجام داد برای 10 شهرک صنعتی استان، 538 مگاوات تفاهم نامه بستیم که بخش عمده سهم را نقدی پرداخت کردیم و منتظر وزارت نیرو برای ایجاد پست برق هستیم.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران توضیح داد: در کشور 90 هزار هکتار در مرحله عملیاتی زمین آماده می کنیم که برای آن 9700 مگاوات برق تامین شده و حدود 6 هزار مگاوات هم کسری داریم.

وی گفت: متولی تامین آب در شهرک های صنعتی، وزارت نیرو است و در دهه فجر در شهرک عباس آباد 5 میلیون متر مکعب از سد ماملو خط انتقال آب اجرا کردیم که با این کار مشکل آب شهرک صنعتی عباس آباد برطرف شد ودر شهرک شمس آباد خط انتقال آب حدود 40 کیلومتر در حال اجراست که 40 درصد آن اجرا شده و سهم مشارکت از طرف ما نیز پرداخت شده است.

محمدزاده ادامه داد: بدون استعلام، شهرک سازی و توسعه شهرک های صنعتی انجام نمی گردد و حتما از دستگاه های خدمات رسان استعلام می گیریم.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران توضیح داد: 60 درصد شهرک های صنعتی بالای 15 سال قدمت دارند و بخش اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده که در مجلس هم تصویب شده است باید برای بازسازی و نوسازی صنایع تخصیص داده گردد.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در ارتباط تصویری با این برنامه درباره تأمین برق شهرک های صنعتی گفت: میزان مصرف برق در زمستان حدود 20 هزار مگاوات کمتر از تابستان است و مسئله ای از نظر نیروگاه و شبکه نداریم.

وی اضافه نمود: در زمستان افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری به شکل بی سابقه بود که منجر به محدودیت ها شد و در صنایع از 24 دی تا 16 بهمن محدودیت داشتیم که صنایع را حدود 4 ساعت و در اواخر تا 2 ساعت روزانه محدود کردیم.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: در بخش صنایع عظیم حدود 15 درصد رشد مصرف برق نسبت به دوره مشابه سال گذشته داشتیم.

رجبی مشهدی گفت: تا به امروز تمام تقاضا ها را تأمین کردیم و در حال حاضر 210 مگاوات ظرفیت در شهرک صنعتی شمس آباد داریم و میزان مصرف آن حداکثر حدود 160 مگاوات است و در یک پست برق از 80 به 120 مگاولت آمپر افزایش دادیم که اگر فردی در شهرک شمس آباد متقاضی است الآن به شرکت توزیع برق مراجعه کند لذا در این شهرک هیچ صنعتی بدون برق نیست.

سخنگوی صنعت برق درباره کسری 220 مگاوات کسری برق در شهرک عباس آباد گفت: یک پست برق 230 به شهرک صنعتی عباس آباد می بریم و تمام افرادی که حتی متقاضی آینده هستند مراجعه نمایند تا نسبت به تأمین برق آن ها اقدام گردد.

وی اضافه نمود: مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال آینده پیش بینی کرد که 40 درصد سهم توانیر که حدود 500 میلیارد تومان می گردد از محل کاهش یارانه صنایع انرژی تأمین گردد که می تواند طرح های شهرک صنعتی با سرعت بیشتری انجام گردد.

قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزیر نیرو در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: ما برای شهرک های صنعتی قبل از آغاز، تخصیص آب می دهیم که این تخصیص آب دارای محدودیت است.

وی اضافه نمود: بنا داریم آب صنعت را از پساب تأمین کنیم.

تقی زاده با اشاره به اینکه سالانه حدود 8 میلیارد متر مکعب آب شرب مصرف می کنیم ادامه داد: بر این اساس حدود 5 و 5 دهم میلیارد متر مکعب پساب به دست می آید که اولویت اول ما برای این پساب در صنعت است.

وی توضیح داد: در سال 99 نسبت به سال گذشته حدود 41 درصد کاهش بارندگی داریم.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: در 3 سال گذشته هر کجا که آب وجود داشته تخصیص آب داده شده است.

وی اضافه نمود: در حال حاضر پساب تهران یک عدد بسیار جدی شده است و در این هفته عظیمترین تصفیه خانه فاضلاب تهران افتتاح می گردد.

نوده فراهانی گفت: در دفترچه قرارداد برای بهره برداری واحد های فراوریی، تعهدات صنعتگر دارای زمان است یعنی اگر تا تاریخ مقرر کارخانه ایجاد نگردد خلع ید می گردد، ولی تعهدات سازمان شهرک های صنعتی و سازمان های خدمات رسان مشمول زمان نیست.

عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی شمس آباد اضافه نمود: کارخانه هایی 24 ساعته فعال هستند و قطعی برق به آن ها آسیب جدی وارد می نماید.

وی درباره مسائل آب شهرک های صنعتی هم گفت: آب شهرک شمس آباد 130 لیتر در ثانیه تأمین شده است و 270 لیتر در ثانیه کسری داریم که تعهد آن حدود 400 لیتر در ثانیه بوده است.

نوده فراهانی اضافه نمود: در حال حاضر برای شهرک شمس آباد مشکل راه اختصاصی برای ورود به شهرک به خصوص در وقت صبح برطرف نشده است.

وی ادامه داد: توسعه شهرک صنعتی شمس آباد حدود دو و نیم سال است که صورتجلسه آن در هیأت دولت باقی مانده است.

فراهانی گفت: صنایع کوچک و متوسط که در شهرک های صنعتی مستقر می شوند در موضوع اقتصادی تحریم پذیر نیستند و اقتصاد کشور را از تحریم ها نجات داده اند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر در شهرک های صنعتی مشاعات تجاری به فروش می رسد و یک بخش از ارزش اضافه نموده را که واحد های صنعتی پرداخت می نمایند به خود شهرک برای بازسازی و نوسازی زیرساخت ها بر نمی گردانند.

هاشمی با اشاره به اینکه در شهرک صنعتی عباس آباد حدود یک ماه محدودیت قطعی برق داشتیم گفت: از 58 واحد صنعتی که مقرر شده بود به آن ها در شهرک عباس آباد برق اختصاص پیدا کند حدود 25 واحد در جهت برق دار شدن هستند، ولی حدود 220 مگاوات کسری برق داریم که هزینه آن را پرداخت نموده ایم.

وی اضافه نمود: در حال حاضر حدود 18 مگاوات متقاضی برق در این شهرک است که پذیرش نمی شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 615

به "قطع مکرر و بدون هماهنگی برق واحدهای صنعتی خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطع مکرر و بدون هماهنگی برق واحدهای صنعتی خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید