دلیل تجویز آنتی بیوتیک برای بعضی بیماران مبتلا به کرونا

به گزارش پزشکی مدرن، به گزارش خبرنگاران به نقل از مؤسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران، از زمان آغاز همه گیری ویروس کرونا، اطلاعات حاصل از مطالعات در چندین کشور حاکی از تجویز آنتی بیوتیک در بیماران مبتلا به کووید -19 دارد.

دلیل تجویز آنتی بیوتیک برای بعضی بیماران مبتلا به کرونا

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، آنتی بیوتیک ها در درمان کووید -19 مؤثر نیستند. آنتی بیوتیک ها فقط می توانند عفونت های باکتریایی و نه عفونت های ویروسی را درمان نمایند. حال سوال این است که چرا با وجود ویروسی بودن عامل بیماری، آنتی بیوتیک (داروهای ضد باکتری) برای بعضی بیماران مبتلا به کووید -19 تجویز می گردد؟

شواهد موجود در این زمینه نشان می دهد ویروس کرونا باعث ایجاد عفونت تنفسی می گردد که می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند. ضعیف شدن سیستم ایمنی، می تواند خطر ابتلاء به عفونت های باکتریایی را افزایش دهد و فرد را برای مبارزه با بیماری با دشواری روبرو سازد.

نتایج مطالعه ای بر روی 247 بیمار کووید -19 بستری در ووهان چین نشان داد که 15 درصد از آنها و نیمی از کسانی که فوت نموده اند به عفونت های باکتریایی مبتلا شده اند. بنابراین پزشکان ممکن است از آنتی بیوتیک ها، جهت پیشگیری و یا درمان عفونت های باکتریایی ثانویه مانند ذات الریه باکتریایی، به عنوان بخشی از فرایند مراقبت بیمار استفاده نمایند.

در نتیجه آنتی بیوتیک ها ویروس را درمان نمی نمایند بلکه فقط در برابر عفونت های باکتریایی مؤثر هستند. از آنجا که ابتلاء به عفونت تنفسی می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند، بنابراین افراد مبتلا به کووید -19 ممکن است برای پیشگیری و درمان عفونت های باکتریایی ثانویه آنتی بیوتیک را دریافت نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 470

به "دلیل تجویز آنتی بیوتیک برای بعضی بیماران مبتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل تجویز آنتی بیوتیک برای بعضی بیماران مبتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید