دردناکترین مسائل چشم که نشان دهنده ابتلا به کروناست

به گزارش پزشکی مدرن، دانشمندان انگلیسی اعلام کردند مسائل بینایی می تواند یکی از علائم ابتلا به کووید 19 باشد.

دردناکترین مسائل چشم که نشان دهنده ابتلا به کروناست

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، از همه گیری ویروس کرونا در دنیا یک سال می گذرد. مقامات بهداشتی تاکید دارند علی رغم پیدا شدن کورسوی امید در کشف واکسن موثر برای کرونا و شروع واکسیناسیون عمومی در بعضی کشورها، هنوز هم توجه به نکات بهداشتی در این زمینه حیاتی است.

از این رو، توجه به علائم کرونا به منظور شناسایی افراد مبتلا و قرنطینه آن ها ضروری به نظر می رسد. تب، سرفه های خشک، خستگی و بی حالی، درد و رنج، گلو درد، اسهال، التهاب ملتحمه، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، و نیز بثورات پوستی از جمله رایج ترین علائم ابتلا به کووید 19 است. با این حال، محققان به تازگی علامت جدیدی از این بیماری را کشف کردند.

بر این اساس، محققان انگلیسی اعلام کردند درد چشم اصلی ترین علامت مرتبط با بینایی ابتلا به ویروس کروناست. در این تحقیقات دانشمندان از افراد مبتلا به کووید 19 خواستند علائمی که پس از ابتلا مشاهده نموده اند و پیش از آن شاهد آن نبوده اند را تشریح نمایند.

دانشمندان دانشگاه آنجلا راسکین کمبریج مشاهده کردند بسیاری از مبتلایان از درد چشم به عنوان یکی از رایج ترین علائم دوران بیماری کرونا یاد می نمایند. همچنین مواردی مانند حساسیت به نور و مسائل در دید نیز از جمله موارد مشاهده شده در این افراد بود. با این حال، 80 درصد این افراد اعلام کردند مسائل بینایی در کمتر از دو هفته از بین رفته است.

یکی از محققان در این رابطه گفت: اهمیت دارد که مسائل بینایی را هم در لیست علائم رایج ابتلا به کرونا قرار دهیم و نسبت به آن اطلاع رسانی کنیم. درد چشم می تواند در بعضی افراد به التهاب ملتحمه تبدیل گردد که ممکن است ناشی از علائم ابتلا به بیماری های دیگر مانند بیماری های باکتریایی باشد.

تحقیقات متعدد نشان داده است ویروس کرونا ممکن است باعث درگیر شدن چشم ها گردد. کووید 19 می تواند منجر به مسائل چشم مانند عظیم شدن، خون افتادگی در چشم، تورم در پلک ها، و افزایش ترشحات چشم گردد.

ورم ملتحمه در بچه ها

تحقیقات روی 216 کودک مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بچه ها شهر ووهان چین نشان داد بیش از یک کودک از هر 5 کودک (23 درصد) آن ها علائمی مانند ورم ملتحمه (چشم صورتی) و یا مالش چشم را نشان داده اند. ملتحمه یک غشای نازک و شفاف است که روی صلبیه چشم را پوشانده است. ملتحمه به دلایل عفونی و غیرعفونی ممکن است دچار التهاب و ورم گردد. این امر می تواند در هر دو چشم و یا تنها در یکی از چشمان رخ دهد.

در این تحقیق که روی بچه ها با میانگین سنی 7 سال انجام گرفت نشان داد 43 درصد از بچه ها بیمار هیچ کدام از علائم ابتلا را نشان نداده اند. همچنین در میان بچه های که دارای علائم بودند یک سوم آن ها تب و یا سرفه خشک داشتند. این در حالی است که 22 درصد تمامی بچه ها انواع مختلف علائم مرتبط با چشم را از خود نشان دادند.

یکی از موضوعات رایج در میان بچه ها مبتلا به کرونا، مالش چشم بوده است. نزدیک به 40 درصد بچه ها بیمار، مالش چشم را از خود نشان داده اند.

محققان می گویند مشاهده علائم مرتبط با چشم در بچه ها مبتلا به کرونا می تواند به عنوان یکی از راه حل های شناسایی بیماری در افراد کم سن و سال در نظر گرفته گردد.

تاثیر ویروس کرونا بر چشم

دانشمندان اعلام کردند کووید 19 می تواند در بلند مدت عوارض سنگینی برای بیماران داشته باشد. محققان در آنالیز های خود مشاهده کردند در بعضی بیماران ویروس به سیستم بینایی فرد حمله می نماید. آن ها با آنالیز یک زن 64 ساله کرونایی مشاهده کردند دو ماه پس از بهبودی ردپای ویروس در چشمان وی وجود دارد.

این زن مدتی پس از آنکه از بیمارستان مرخص شد، از وجود درد در هر دو چشمش گلایه داشت. تیم متخصصان مرکز تحقیقاتی بیمارستان ووهان چین پس از دو بار عمل جراحی چشم این زن اعلام کردند پروتئین ویروس کرونا در چشمان این زن وجود دارد. این بیمار در زمان ابتلا به کرونا و پیش از بستری شدن در بیمارستان به مدت 5 روز از سرفه های خشک و برای 9 روز از اسهال رنج می برده است. با این حال، آنالیز های پزشکی در آن موقع نشان داد او هیچ علامت بینایی ابتلا به کرونا را نداشته است.

علائم بیماری این زن 18 روز پس از ابتلا از بین رفت و دو تست کرونایش در یک بازه زمانی 3 روزه منفی اعلام شد. با این حال، پس از مدتی هر دو چشم این زن درگیر عوارض ابتلا به کووید 19 شد.

پزشکان می گویند این زن دچار گلوکوم (آب سیاه) شده است و این امر می تواند به چشم و عصب بینایی آسیب غیرقابل بازگشت وارد کند و در صورت معالجه نشدن، باعث کوری فرد گردد. از عوارض این بیماری می توان به سفت شدن کره چشم، وجود نقاط کور در میدان دید و نامناسب بودن دید در شب اشاره نمود.

متخصصان با آنالیز نمونه های گرفته شده از چشمان این زن، مشاهده کردند آنتی ژن یا همان پروتئین ویروس کرونا در چشمان زن وجود داشته است. از همین رو، دانشمندان می گویند چشم ها یکی از اندام هایی هستند که می توانند از سوی کووید 19 مورد حمله قرار گیرند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 435

به "دردناکترین مسائل چشم که نشان دهنده ابتلا به کروناست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردناکترین مسائل چشم که نشان دهنده ابتلا به کروناست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید