داروی دیابت از عوارض شدید کرونا می کاهد

به گزارش پزشکی مدرن، خبرگزاری خبرنگاران- داروهای مورد استفاده در بعضی بیماران دیابت نوع 2 خطر پیامدهای شدید کرونا را کاهش می دهد.

داروی دیابت از عوارض شدید کرونا می کاهد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا پی بردند داروی مورداستفاده در درمان چاقی و دیابت نوع 2، درصورتیکه شش ماه قبل از تشخیص کووید 19 مصرف شده باشند، با کاهش خطر بستری شدن، عوارض تنفسی و مرگ در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است.

محققان اسم می نمایند داروهای موسوم به آگونیست های گیرنده پپتید -1 شبه گلوکاگون (GLP-1R)، باید بیشتر برای اثرات محافظتی احتمالی در برابر عوارض کووید 19 مورد ارزیابی قرار گیرند.

پاتریشیا گریگسون، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: نتایج ما بسیار امیدوارنماینده است زیرا درمان آگونیست GLP-1R بسیار ایمن به نظر می رسد، اما تحقیقات بیشتری برای ایجاد رابطه علّی بین استفاده از این داروها و کاهش خطر پیامدهای شدید کووید 19 در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مورد احتیاج است.

محققان می گویند: حتی اگر واکسن ها مؤثرترین محافظت در برابر بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از کووید 19 باشند، درمان های مؤثر دیگری برای بهبود نتایج بیماران مبتلا به عفونت های نادر و شدید لازم است.

بیمارانی که با بیماری های زمینه ای مانند دیابت زندگی می نمایند در معرض خطر عوارض شدید کووید 19 از جمله مرگ هستند. مطالعه اخیر محققان انگلیسی نشان داد که نزدیک به یک سوم مرگ و میرهای ناشی از کووید 19 در این کشور در بین بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بوده است.

محققان در این مطالعه، گزارش پزشکی حدود 30 هزار بیمار کرونایی را که مبتلا به دیابت هم بودند مورد آنالیز قرار دادند.

آنالیز ها نشان داد بیمارانی که از آگونیست های GLP-1R یا داروهای دیگر دیابت در مدت شش ماه قبل از تشخیص کرونای خود استفاده می کردند، 33 درصد کمتر با خطر بستری شدن در بیمارستان، 38.4 درصد کمتر با خطر عوارض تنفسی و 42.1 درصد با کاهش خطر مرگ روبرو بودند. این نتایج با مقایسه با بیش از 23000 بیمار کرونایی مبتلا به دیابت نوع 2 که داروهای موردنظر را مصرف نکرده بودند حاصل شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 858

به "داروی دیابت از عوارض شدید کرونا می کاهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی دیابت از عوارض شدید کرونا می کاهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید