خبرنگاران گاز 215 ایرانی را خفه کرد

به گزارش پزشکی مدرن، تهران - خبرنگاران - سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: 215 نفر در کشور از مهرماه گذشته تا به امروز به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست داده اند.

خبرنگاران گاز 215 ایرانی را خفه کرد

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگاران از وبدا، مجتبی خالدی با اعلام این خبر گفت: از ابتدای مهر ماه تا به امروز 4 هزار و 476 نفر به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن با اورژانس کشور تماس گرفتند و از این تعداد، یک هزار و 707 نفر توسط نیروهای سازمان اورژانس در محل درمان و دو هزار و 554 نفر نیز به مراکز درمانی انتقال داده شدند.

به گفته سخنگوی سازمان اورژانس کشور، متأسفانه 215 نفر به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست دادند.

خالدی یادآور شد: استان تهران با یک هزار و 110 تماس، خراسان رضوی با 460 تماس و آذربایجان شرقی با 337 تماس دارای بیشترین موارد تماس با اورژانس به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن بوده اند. همچنین استان های چهارمحال و بختیاری و قم کمترین تماس در این مورد را با اورژانس داشته اند.

به گزارش خبرنگاران، مونوکسید کربن گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می نامند.

وقتی این گاز وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم ها و پس از سپری شدن زمانی بین 1 الی 2 ساعت بسته به غلظت گاز مونوکسید کربن موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می کند.

در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم ها در این حالت اغلب سیاهی می رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می شوند. بچه ها، سالمندان، افراد با سابقه بیماریهای قلبی - ریوی و افراد با مبتلا به بیماری های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با مونوکسید کربن می شوند.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 486

به "خبرنگاران گاز 215 ایرانی را خفه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گاز 215 ایرانی را خفه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید