خبرنگاران جولان آتش از مناطق سردسیری تا گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش پزشکی مدرن، یاسوج- خبرنگاران- جولان بی امان آتش در کهگیلویه و بویراحمد در خرداد ماه امسال افزون بر 300 هکتار از جنگل ها و مراتع شهرستان گچساران و روز جمعه نهم خرداد بیش از 200 هکتار از جنگل های خائیز در کهگیلویه را به تلی از خاکستر مبدل کرده و آتش سوزی همچنان ادامه دارد.

خبرنگاران جولان آتش از مناطق سردسیری تا گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش خبرنگاران، از حدود ساعت 19 روز پنج شنبه هشتم خرداد تا به امروز بخشی از جنگل های ضلع شمالی منطقه حفاظت شده خائیز دچار حریق شده و همچنان در حال پیش روی است و هنوز آمار قطعی از میزان خسارت های این آتش سوزی گزارش نشده است.

از ظهر روز جمعه نهم خرداد نیز آتش در شهرستان سردسیری دنا به ارتفاعات کوهای مشرف به روستاهای کره سرایت کرد؛ همچنین آتش سوزی در ارتفاعات دیل گچساران گزارش شد که به محض اطلاع یافتن از این آتش سوزی نیروهای امداد رسان و محیط بانان برای اطفا حریق به منطقه اعزام شدند.

به گفته استاندار کهگیلویه وبویراحمد با همکاری وزارت دفاع و سپاه سه بالگرد آب پاش برای اطفای حریق آتش منطقه حفاظت شده خاییز کهگیلویه تا قبل از غروب شب در منطقه مستقر خواهد شد.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: همزمان که نگاه ها و عملیات های اطفا حریق معطوف به کوه های خائیز در کهگیلویه و دیل در گچساران بود، ظهر امروز نهم خرداد ماه 99 ارتفاعات مشرف بر روستای کره نیز دچار حریق شد.

سید اسدالله هاشمی افزود: با تلاش محیط بانان شهرستان دنا و پاسگاه محیط بانی کره، پس از 3 ساعت تلاش بدون وقفه این آتش مهار و کنترل شد.

وی ابراز داشت: محیط بانان با تلاش خستگی ناپذیر جلو گسترش آتش را گرفتند و پیروز شدند آتش را پیش از رسیدن به سایر مناطق و رسیدن به نقطه بحران کنترل کنند و منطقه را تحت کنترل خود درآورند.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: افزون بر یک هکتار از جنگل های این منطقه طعمه حریق شد.

استان کهگیلویه و بویراحمد با 312 هزار و 500 هکتار منطقه حفاظت شده و موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه ای که افزون بر 20 درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود 40 درصد گونه های دارویی کشور را در خود جای داده است.

هم اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت 93 هزار و 660 هکتار، دنای شرقی با وسعت 28 هزار و 202 هکتار، خاییز سرخ با مساحت 33 هزار و 235 هکتار، خامی با وسعت 25 هزار و 671 هکتار، دیل با 10 هزار و 381 هکتار، سولک با 2 هزار 4287 هکتار و سیوک با 12 هزار 858 هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 91

به "خبرنگاران جولان آتش از مناطق سردسیری تا گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جولان آتش از مناطق سردسیری تا گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید