تلاش برای منصرف کردن پنتاگون از خرید قطعات اف 35 ساخت ترکیه

به گزارش پزشکی مدرن، گروهی از قانونگذاران دموکرات و جمهوریخواه آمریکا در نامه ای خطاب به وزیر دفاع این کشور خواستار توقف خرید قطعات جنگنده اف-35 ساخت ترکیه شدند.

تلاش برای منصرف کردن پنتاگون از خرید قطعات اف 35 ساخت ترکیه

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، گروهی از قانونگذاران جمهوریخواه و دموکرات آمریکا در تلاشند پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) را از خرید قطعات جنگنده اف-35 ساخت ترکیه منصرف کنند.

به نوشته وبگاه دیفنس نیوز جیمز لنکفورد، جین شاهین، تام تیلیس و کریس کان هولن چهار قانونگذار آمریکایی در نامه ای خطاب به مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا از وی خواستند خرید قطعات جنگنده اف-35 ساخت ترکیه را متوقف کند.

این قانونگذاران بر این باورند که برنامه پنتاگون در خرید قطعات اف-35 ساخت ترکیه تا سال 2022 در تضاد با فشارهای آمریکا بر آنکارا بابت خرید سامانه روسی اس-400 است. این در حالی است که تولیدکنندگان ترکیه در ساخت بیش از 900 قطعه از جنگنده پیشرفته اف-35 شرکت دارند.

آمریکا سال 2019 به طور رسمی ترکیه را از یک برنامه چند ملیتی به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 ساخت روسیه بیرون کرد و برنامه آموزش خلبانان ترکیه ای را متوقف ساخت و بر اساس قانون دفاع ملی 2020 ارسال جنگنده اف-35 به ترکیه متوقف شد.

به نوشته دیفنس نیوز، قانونگذاران آمریکایی به اسپر گفته اند تداوم خرید قطعات اف-35 ساخت ترکیه، نقض قانون دفاع ملی 2020 و پیام واضح دیپلماتیک آن به ترکیه درباره عواقب گام برداشتن به سوی سامانه های دفاعی و فناوری روسیه است.

این در حالی است که مقامات پنتاگون گفته اند تا 2 سال دیگر برای تأمین قطعات اصلی جنگنده گرانقیمت اف-35 به ترکیه وابسته خواهند بود. آنطور که پنتاگون اعلام کرده این وابستگی شامل قطعاتی از بدنه گرفته تا 139 قطعه از پیشرانه موتورخواهد بود و تا سال 2022 ادامه خواهد داشت.

وزارت خارجه آمریکا تهدید کرده هر کشوری که از روسیه این سامانه ها را خریداری کند، تحریم می شود. کاخ سفید نیز طبق لایحه بودجه نظامی 2020، مکلّف است ترکیه را تا خاتمه سال به صورت کامل از برنامه تولید مشترک اف-35 کنار بگذارد و حتی تحویل مابقی جنگنده های خریداری شده را نیز تعلیق کند.

چندی قبل نیز یک نهاد آمریکایی در گزارشی نوشت که تصمیم کاخ سفید برای حذف ترکیه از فرایند تولید جنگنده اف-35 برنامه تولید این جنگنده را مختل خواهد کرد. دیده بان کنگره در تحقیقی گفت که تصمیم آمریکا در اخراج ترکیه از پروژه تولید جنگنده های اف-35 فرایند تولید آن را با اختلال روبرو خواهد کرد.

دفتر حسابرسی دولت آمریکا نیز گفت در حالی که برنامه تولید جنگنده های اف-35 در جهت تولید انبوه با هزینه پایین پیشرفت داشته، حذف ترکیه باعث بروز کمبودهایی در فرایند تولید این جنگنده شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 156

به "تلاش برای منصرف کردن پنتاگون از خرید قطعات اف 35 ساخت ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش برای منصرف کردن پنتاگون از خرید قطعات اف 35 ساخت ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید