بازی جدید آمریکا در عراق؛تلاش برای مهارمقاومت با اهرم توافق سیاسی

به گزارش پزشکی مدرن، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: دور سوم مصاحبههای راهبردی میان دولت های عراق و ایالات متحده آمریکا به تازگی پایان یافت. دو طرف پس از پایان این دور از مصاحبههای راهبردی با صدور بیانیه ای مشترک بر لزوم تداوم همکاری های دوجانبه تأکید کردند. طرف های آمریکایی و عراقی عنوان کردند که در دور سوم مصاحبهها علاوه بر مسائل نظامی و امنیتی در خصوص مسائل اقتصادی نیز مصاحبه کرده اند.

بازی جدید آمریکا در عراق؛تلاش برای مهارمقاومت با اهرم توافق سیاسی

واقعیت آن است که دور سوم گفتگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن به اصرار مقامات ایالات متحده آمریکا برگزار شد. علت اصلی اصرار آمریکایی ها برای برگزاری این دور از گفتگوها نیز فشارهایی بود که گروه های مقاومت و رهبران آنها در عرصه های مختلف سیاسی و نظامی به واشنگتن اعمال کردند. علت این مسأله هم آن است که آمریکایی ها طی ماه های گذشته با فشارهای سیاسی و نظامی گسترده گروه های مقاومت عراق برای خروج از خاک این کشور روبرو شدند.

در همین ارتباط، باید گفت که طی یک ماه اخیر، کاروان های لجستیک وابسته به نظامیان عراقی در نقاط مختلف این کشور هدف حملات نظامی قرار گرفته اند. واشنگتن به دنبال این حملات متحمل خسارت های فراوانی شده است. گروه های مقاومت عراق نیز اعلام کردند که سلسله حملات مختلف به کاروان های نظامی آمریکا تنها یک پیام دارد و آن، این است که واشنگتن گزینه ای جز خروج از خاک عراق ندارد.

شواهد و قرائن نیز جملگی حکایت از آن دارند که مقامات ایالات متحده آمریکا به شدت از هدف قرار گرفته شدن کاروان های نظامی خود در نقاط مختلف خاک عراق احساس نگرانی دارند. به همین دلیل، اخیراً ماتیو تولر سفیر واشنگتن در بغداد سخنانی را مطرح کرده است. وی با اشاره به حملات نظامی به کاروان های آمریکا، صراحتاً از تداوم حملات مذکور ابراز نگرانی کرد.

افزون بر این، در عرصه سیاسی نیز گروه های مقاومت فشارهای فراوانی را به آمریکایی ها وارد ساخته اند. همزمان با آغاز گفتگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن، رهبران گروه های مقاومت جملگی مواضع یکپارچه ای را در قبال هرگونه توافق احتمالی میان دو طرف اتخاذ کردند. در همین ارتباط، هادی العامری رئیس ائتلاف فتح عراق تأکید کرد: مواضع آن در قبال آمریکایی ها کاملاً روشن است. ما معتقد هستیم که نظامیان آمریکا باید از خاک عراق خارج شوند.

رئیس ائتلاف فتح عراق همچنین یادآور شد: ما تحت هیچ شرایطی اشغالگری در خاک خود را نمی پذیریم. ما نمی خواهیم هیچ گونه رابطه نظامی با ایالات متحده آمریکا داشته باشیم. این موضع غیرقابل تغییر است. این در حالی است که شیخ قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق نیز مواضع این گروه در قبال حضور نظامی آمریکا را به صورت قاطعانه اعلام کرده است.

او در سخنانی تأکید کرده است: حضور نظامیان ایالات متحده آمریکا در خاک عراق کاملاً غیرقانونی است. ما معتقدیم که نظامیان آمریکایی باید طبق یک جدول زمانی معقول به طور کامل خاک عراق را ترک کنند. دیگر نمی توان حضور نظامی آمریکا در خاک عراق را پذیرفت.

بر این اساس، کاملاً واضح است که آمریکایی ها با هدف رهایی یافتن از سلسله فشارهای سیاسی و نظامی اعمال شده توسط مقاومت عراق بر لزوم آغاز دور سوم گفتگوهای راهبردی اصرار ورزیدند. در حقیقت، هدف اصلی و اساسی آمریکایی ها از اصرار برای آغاز مذاکرات مذکور، ترغیب دولت عراق برای مهار گروه های مقاومت در عرصه های مختلف سیاسی و نظامی بوده است؛ گروه هایی که به اذعان مقامات آمریکایی، عرصه را بر واشنگتن در عراق تنگ کرده اند و موجب نگرانی آنها شده اند.

مقامات آمریکایی از رهگذر گفتگوهای راهبردی تلاش می کنند تا زمینه برای بقای خود در خاک عراق را فراهم کنند. آنها در حال حاضر هیچ برنامه ای برای خروج از خاک عراق ندارند. این در حالی است که کنندگان مجلس عراق حدود یک سال و نیم پیش در مصوبه ای کاملاً صریح و شفاف، اخراج نظامیان بیگانه از جمله آمریکایی از خاک عراق را به تصویب رساندند. با این حال، واشنگتن همچنان به دنبال دور زدن این قانون ملی در عراق است.

مقامات آمریکایی نه تنها برنامه ای برای خارج کردن نیروهای نظامی خود از خاک عراق ندارند، بلکه سناریوی احیای داعش در دوره ریاست جمهوری جو بایدن را نیز در دستور کار خود قرار داده اند. بدیهی است که پیاده سازی این سناریو مستلزم باقی ماندن نیروهای نظامی آمریکا در عراق است. این در حالی است که چندی پیش نیز دبیرکل سازمان ناتو از افزایش قریب الوقوع 8 برابری نیروهای خود در عراق خبر داد.

ناگفته پیداست که افزایش شمار نیروهای ناتو در خاک عراق با چراغ سبز مقامات واشنگتن صورت می پذیرد. لذا اگر آمریکایی ها تصمیم به خروج از خاک عراق داشتند، هیچگاه به ناتو برای افزایش حضور نظامی خود در این کشور چراغ سبز نشان نمی دادند.

بر اساس آنچه که گفته شد، ایالات متحده آمریکا تمام تلاش خود را برای بقای نظامی در خاک عراق به کار گرفته است. این در حالی است که احزاب و جریان های سیاسی عراق، مردم این کشور، گروه های مقاومت و کنندگان مجلس جملگی خواستار خروج هرچه سریع تر نظامیان آمریکا از خاک خود هستند و تداوم این حضور را سرمنشأ بحران های امنیتی قلمداد می کنند. با تمامی این ها، سران واشنگتن اکنون از گفتگوهای راهبردی با بغداد به عنوان اهرمی برای مهار مقاومت در این کشور بهره برداری می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 642

به "بازی جدید آمریکا در عراق؛تلاش برای مهارمقاومت با اهرم توافق سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی جدید آمریکا در عراق؛تلاش برای مهارمقاومت با اهرم توافق سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید