ادامه حملات ترکیه به مناطق شمالی عراق، ائتلاف الفتح: اقلیم کردستان مقصر حملات ترکیه است

به گزارش پزشکی مدرن، ترکیه در چهارمین روز عملیات پنجه عقاب علیه حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک)، روستایی مرزی در شمال استان دهوک عراق را بمباران کرد.

ادامه حملات ترکیه به مناطق شمالی عراق، ائتلاف الفتح: اقلیم کردستان مقصر حملات ترکیه است

به گزارش خبرنگاران، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، ترکیه در چارچوب عملیات نظامی که علیه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) شروع نموده، در حمله ای هوایی روستای مرزی بیرسیفی واقع در شمال استان دهوک را هدف قرار داد.

وزارت دفاع ترکیه دوشنبه در توییتی شروع عملیاتی نظامی موسوم به پنجه عقاب علیه نیروهای پ.ک.ک را در شمال عراق اعلام نمود.

این وزارت خانه توییت کرد: نیروهای یگان کماندوی ما در حال حاضر برای خنثی سازی نیروهای حزب کارگران کردستان و دیگر تروریست ها که امنیت مردم و مرزهای ما را تهدید می نمایند، وارد منطقه هفتانین شده اند.

وزارت خارجه عراق سه شنبه گذشته سفیر ترکیه در بغداد را احضار نموده و یادداشتی در اعتراض به حمله توپخانه ای ترکیه به بعضی مناطق شمال این کشور را به او تحویل داد.

بغداد در این یادداشت نقض حاکمیت و حریم هوایی عراق را محکوم نموده و آن را بر خلاف منشورهای بین المللی، قوانین بین المللی مربوطه، روابط محبت آمیز دو کشور، اصل حسن همجواری و احترام متقابل دانست.

این درحالی است که روز چهارشنبه نیز ارتش ترکیه از عملیات نظامی دیگری تحت عنوان پنجه ببر در شمال عراق اطلاع داد.

حنین قدو، نماینده مجلس عراق از ائتلاف فتح در مصاحبه با سایت بغداد الیوم تاکید نمود: مسؤولیت عظیم نفوذ نیروهای ترکیه ای به داخل خاک عراق بر عهده دولت اقلیم کردستان است که اجازه ورود ارتش عراق و استقرار آن در نوار مرزی را نداد.

قدو اظهار کرد: بعضی فراکسیون های سیاسی در حفاظت از حاکمیت کشور با دولت همکاری نمی نمایند زیرا زمانی که خواستیم سلاح های پیشرفته ای را از روسیه خریداری کنیم، مخالفت شدیدی از سوی آن فراکسیون ها در مجلس صورت گرفت.

این نماینده مجلس عراق در ادامه گفت: حضور گروه های مسلح و دشمن با کشورهای همسایه در خاک عراق بر اساس قانون اساسی به منزله تعرض به حاکمیت کشور است.

دولت اقلیم کردستان عراق حملات اخیر ترکیه به مناطق این اقلیم را محکوم نموده و از ترکیه خواست به حاکمیت اقلیم بر این اراضی احترام بگذارد.

جوتیار عادل، سخنگوی اربیل در بیانیه ای اظهار کرد: با نگرانی و تاسف شدیدی اتفاقات امروز و روزهای گذشته مناطق مرزی را که به تلفات انسانی و خسارات اقتصادی غیرنظامیان و ساکنان روستاهای منطقه منجر شد، دنبال می کنیم.

عادل گفت: دولت اقلیم کردستان کشتار و آزار دادن شهروندان از سوی هر طرفی و با هر علت و انگیزه ای را محکوم می نماید.

او با اشاره به اینکه پ.ک.ک باید این منطقه را تخلیه کند تا دلیلی برای ایجاد تنش در مناطق هم مرز با اقلیم نباشد، تاکید نمود: از جمهوری ترکیه می خواهیم به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ما احترام بگذارد.

سخنگوی اربیل در ادامه تاکید نمود: دولت اقلیم کردستان به دنبال آن است که روابط محبت آمیز ای را با کشورهای همسایه ایجاد کند و نمی خواهد اراضی اقلیم نقطه شروع حمله به هر کشوری باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 145

به "ادامه حملات ترکیه به مناطق شمالی عراق، ائتلاف الفتح: اقلیم کردستان مقصر حملات ترکیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه حملات ترکیه به مناطق شمالی عراق، ائتلاف الفتح: اقلیم کردستان مقصر حملات ترکیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید