آژانس درباره برنامه پنهانی هسته ای عربستان سعودی شفاف سازی کند

به گزارش پزشکی مدرن، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی گفت: آژانس درباره برنامه پنهانی هسته ای عربستان شفاف سازی کند.

آژانس درباره برنامه پنهانی هسته ای عربستان سعودی شفاف سازی کند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، به دنبال انتشار اطلاعاتی در مورد ساخت کارخانه فراوری کیک زرد توسط عربستان سعودی، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی، از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست درباره برنامه پنهانی هسته ای این کشور شفاف سازی نموده و گزارشی را به اعضای آژانس ارائه کند.

کاظم غریب آبادی با اشاره به اینکه عربستان سعودی در حال توسعه و اجرای یک برنامه بسیار غیرشفاف هسته ای است، اظهار کرد: علی رغم اینکه عربستان عضو ان. پی. تی است و توافقنامه جامع پادمان دو جانبه در حال انجام با آژانس دارد، ولی متأسفانه هنوز از تعهد پذیرش بازرسی های پادمانی آژانس خودداری می نماید و علی رغم درخواست های مکرر چندین ساله آژانس نیز تعهدات خود را به گونه ای اصلاح ننموده است که اجازه بازرسی به آژانس را بدهد.

نماینده دائم کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی با تصریح به اینکه عربستان سعودی هیچ رآکتور فعال تحقیقاتی و قدرت ندارد که بخواهد دنبال فراوری کیک زرد باشد، گفت: این موضوع در کنار اقدامات پنهانی سعودی ها در حوزه هسته ای و عدم اجازه ورود به بازرسان آژانس و همچنین فعالیت های بی ثبات نماینده آن در منطقه ، نگرانی ها در مورد یک برنامه پنهانی سلاح هسته ای در این کشور را تقویت می نماید.

سفیر کشورمان تاکید نمود دولت ها و آژانس بایستی برای عربستان سعودی شفاف نمایند که جامعه بین المللی هرگونه انحراف را از یک برنامه هسته ای صلح آمیز قبول ننموده و با آن مقابله خواهد نمود.

غریب آبادی گفت: عربستان سعودی چنانچه دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است، بایستی تعهدات مربوطه آژانس را بپذیرد و کاملاً شفاف عمل کند.

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 267

به "آژانس درباره برنامه پنهانی هسته ای عربستان سعودی شفاف سازی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس درباره برنامه پنهانی هسته ای عربستان سعودی شفاف سازی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید