آقابزرگی: دست مردم در نقد کردن سهام عدالت بسته است، خصوصی بازی از وزارتخانه تا استانداری

به گزارش پزشکی مدرن، کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت کوشش نموده تا در فرآیند دیگری مجددا مدیریت غیر مستقیم سهام عدالت به صورت رسمی را به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل کند، بنابراین هیچ اتفاق قابل ملاحظه ای در فرایند خصوصی سازی و مردمی سازی واقعی اقتصاد رخ نداده است.

آقابزرگی: دست مردم در نقد کردن سهام عدالت بسته است، خصوصی بازی از وزارتخانه تا استانداری

گروه مالی خبرنگاران، این روز ها همه به دنبال آخرین خبر از واگذاری سهام عدالت خود هستند. دولتی ها با اعلام این خبر که سهام عدالت به دارندگان آن داده می گردد براین موضوع تاکید کردند که مبالغ آن می تواند یاری معیشتی خوبی در شرایط بد مالی این روز ها باشد، اما هر روز که می گذرد سیاست های دولت به گونه ای است که دارندگان سهام عدالت متوجه شده اند که حداقل در شش ماه آینده قادر به نقد کردن سهامی نیستند که دولت از آن به عنوان یاری معیشتی یاد می کرد، ضمن اینکه قوانین سخت گیرانه ای برای مدیریت شخصی سهام عدالت در نظر گرفته شده که نیت خیرخواهی دولت دراین بخش را زیر سوال می برد. فردین آقا بزرگی؛ کارشناس بازار سرمایه در این مصاحبه از واقعیت های پیدا و پنهان سهام عدالت و بازی های دولت دراین موضوع سخن گفته است که در ادامه مشاهده می کنید.

آیا آزاد سازی سهام عدالت می تواند به معنای یاری معیشتی برای خانواده های محروم باشد؟

فرصت مغتنمی ایجاد شده که بخشی از سهام تحت تملک دولت به بهانه ایجاد رغبت و ورود به بازار بورس به نام سهام عدالت به مردم داده گردد. ازآنجایی که برآورد اولیه هر برگ سهام عدالت که از ده سال پیش به هر نفر تعلق گرفته حدود 2 میلیون تومان بوده که در حال حاضر نزدیک به 14 تا 16 میلیون تومان رسیده است، اگر این مبلغ را از نگاه یاری معیشتی به اقشار بسیار کم درآمد و دهک های پایین تلقی کنیم، این مبلغ هر چند کم، اما به هر حال می تواند بخش کوچکی از نیازمندی های افراد را تامین کند مشروط به اینکه مردم اختیار استفاده مستقیم و دخل و تصرف بلافاصله در آن را داشته باشند.

چنین امکانی برای مردم هنوز فراهم نشده بنابراین چندان نمی تواند دربحث معیشتی یاری هزینه کارساز باشد این تحلیل درست است؟

با نظامی که در واگذاری سهام عدالت در حال حاضر ایجاد شده است که افراد دو گزینه استفاده و مدیریت مستقیم و غیر مستقیم را می توانند انتخاب نمایند اینگونه باید شرح داد که کسانی که خود به صورت مستقیم اداره سهامشان را می پذیرند به صورت مقطعی و پلکانی توانایی دخل و تصرف در فروش را به دست می آورند، لذا سهام عدالت با این روش دولت به یک باره قابلیت نقد شوندگی ندارد. از سال 85 تا کنون به ازای هر یک نفر حدود 520 هزار سود به برگه سهام عدالت تعلق گرفته است یعنی ازپانزده سال گذشته تا کنون سود آوری این شرکت ها به اندازه یک میلیون تومان هم تامین نشده است، یعنی بخش عمده ای از شرکت های تحت تملک سهام عدالت یا سودآوری نداشته اند یا سود را تقسیم ننموده اند یا سیاست تقسیم سود برای تقسیم سود سهام عدالت از سوی آن ها در نظر گرفته نشده است. نکته مهم حجم کل سهام عدالت است. با فرض اینکه ارزش سهام عدالت را با نرخ روز در نظر بگیریم اگر 49 میلیون نفر دارنده سهام عدالت باشند ارزش کل سهام عدالت نزدیک به 550 هزار میلیارد تومان است، این 550 هزار میلیارد تومان که در ظاهر عدد بسیار قابل توجهی است با میزان حجم معاملاتی که از ابتدای سال 99 تا این لحظه که به ارزش 500 هزار میلیارد تومان اجرا شده تقریبا برابری می نماید، لذا می توان نتیجه گرفت علی رغم مانور های دولت بر موضوع رقم و عدد سهام عدالت این عدد و رقم نسبت به تک تک دارندگان سهام عدالت عدد قابل توجهی نیست.

آیا فرایند خصوصی سازی که دولت چه به وسیله اعطای سهام عدالت یا واگذاری صندوق های قابل معامله در پیش گرفته است می تواند برمبنای اصل 44 قانون اساسی و توجه به موضوع راهبردی خصوصی سازی واقعی باشد؟

مسلما بحث واگذاری شرکت های دولتی به عنوان خصوصی سازی مساله بسیار مهمی است که شان و صندلی ویژه ای در مسائل مالی و فرایند رو به رشد و توسعه اقتصاد به جا می گذارد مشروط به آنکه خصوصی سازی واقعی اتفاق بیفتد. درباره واگذاری سهام عدالت یا سهام شرکت های دولتی به بخش خصوصی و مردمی سازی آن می توان گفت دولت هنوز کمترین کوششی برای اجرای اصل 44 قانون اساسی و کاهش تصدی گری خود صورت نداده است. شواهد نشان می دهد تاکید دولت برای ماندگاری مدیریت خود در تمام واگذاری هفته های گذشته وسهام عدالت، واگذاری مدیریت شرکت های دولتی به بخش خصوصی با سیستم و چارچوب فعلی نه تنها کاهش تصدی گری در عرضه سهام عدالت یا سایر واگذاری ها نیست؛ حتی دولت کوشش نموده تا در یک فرآیند دیگر مجددا مدیریت غیر مستقیم سهام عدالت به صورت رسمی را به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل کند، بنابراین هیچ اتفاق قابل ملاحظه ای در فرایند خصوصی سازی و مردمی سازی واقعی اقتصاد رخ نداده است. به هر حال آنچه که تا کنون عرضه شده به صورت ماهوی و محتوایی نشان می دهد در مدیریت دولت هیچ تفاوت معنا داری ایجاد نشده است. دولت تا پیش از این خود شرکت ها را اداره می کرد، اما در حال حاضر با وکالتی که دارندگان سهام عدالت به صورت غیر مستقیم به دولت می دهند درصدد است تا همچنان خود مدیر باشد! گفتنی است گزینه مدیریت مستقیم برای دارندگان سهام عدالت که می خواهند به صورت مستقیم سهام خود را اداره نمایند سخت گیری های بسیاری برای آن از سوی دولت لحاظ شده است لذا این سخت گیری نسبت به روش مدیریت غیر مستقیم که سرمایه گذاری استانی خواهد بود نشان می دهد نه تنها تغییر و تحول خاصی در نظام مالی و اداره امور شرکت ها ایجاد نشده، بلکه عوایدی که بعضی از اقشار کم درامد و دارندگان سهام عدالت دارند همچنان برآورده نشده و معلوم نیست چه زمانی پول فروش سهام عدالت به دست مردم می رسد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 77

به "آقابزرگی: دست مردم در نقد کردن سهام عدالت بسته است، خصوصی بازی از وزارتخانه تا استانداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقابزرگی: دست مردم در نقد کردن سهام عدالت بسته است، خصوصی بازی از وزارتخانه تا استانداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید